oceniać coś po czymś

Wielce szanowni Państwo,
czy poprawną jest forma oceniać po (wyglądzie, owocach, jakości usług), analogiczna do sądzić po, czy też jest błędna i można mówić (i pisać) wyłącznie oceniać według, oceniać pod względem etc.?
Z wyrazami szacunku
Jacek v. Dehnel
Biblia mówi słowami św. Mateusza: „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieznymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach”. Poznać jest znaczeniowo bliskie czasownikowi ocenić, więc nic dziwnego, że występuje w tym samym schemacie składniowym. Oto przykład: „Szczyty górskie praktycznie ocenia się nie po trudnościach wspinaczki, lecz po przykrości zejścia” (Twórczość).
Mirosław Bańko, PWN