oczko w głowie

Jak będzie poprawnie: „Była oczkiem w głowie rodziców” czy „… oczkiem w głowach rodziców”? Dziękując za odpowiedź, z pewnym opóźnieniem życzę Państwu wszystkiego dobrego w nowym roku, jak również samych ciekawych pytań i cierpliwości do pytających.
„Była oczkiem w głowie rodziców” – zdecydowanie tak. Przykładów na oczkiem w głowie jest w NKJP ponad 200, na oczkiem w głowach tylko jeden, nietypowy, właściwie nie reprezentujący tego zwrotu, o który Pan pyta. Rodziców mamy wprawdzie dwoje – każde ze swoją głową – ale frazeologia bywa kapryśna.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski