od… przez… do…

Proszę o rozwianie wątpliwości, czy uzasadnione jest użycie przecinków i myślnika w zdaniu:
Czytał książki – od fascynujących powieści podróżniczych Verne’a, przez opowieści o trollach i hobbitach, do pozycji popularnonaukowych.

Z góry dziękuję
W zdaniach typu „Równina ciągnie się odtąd dotąd” (załóżmy, że słowom tym towarzyszy pokazywanie czegoś na mapie) lub „Ten pociąg jedzie z Warszawy do Wrocławia przez Opole” okoliczników nie rozdzielamy przecinkami. Jeśli więc kierować się budową zdania, to nie powinniśmy też przecinkami podzielić zdania przytoczonego w pytaniu.
W praktyce zdania takie dość często są spotykane z przecinkami, zwłaszcza gdy poszczególne człony okolicznikowe są długie. Sądzę, że jeśli przecinek może pomóc w odczytaniu intencji autora, to nie należy go autorowi żałować. Warto też zauważyć, że sens zdań takich, jak podane w pytaniu, jest jednak inny niż tych, od których zacząłem swoją odpowiedź (ten sam jest jedynie ich schemat konstrukcyjny). Reasumując, jestem za tym, aby dać tutaj piszącym swobodę wyboru.
Jeżeli zaś chodzi o myślnik, to na szczęście ten znak jest bezpieczny, tzn. prawie zawsze można go użyć. Jego nadużywanie może świadczyć o nieznajomości interpunkcji, ale akurat w przykładzie podanym w pytaniu myślnik jest użyty poprawnie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski