odmiana imion i nazwisk obcokrajowców

Dzień dobry,
proszę o wyjaśnienie, czy konieczna jest odmiana imienia i nazwiska obcokrajowca w piśmie urzędowym pisanym do instytucji w Polsce.
Bardzo dziękuję za pomoc.
Polszczyzna jest językiem fleksyjnym, a to znaczy, że powinniśmy odmieniać wszystkie wyrazy, które mieszczą się w znanych nam wzorcach odmiany; nieodmienność jest odstępstwem od normy językowej, a w związku z tym powinna mieć uzasadnienie. Prawda, że w tekstach urzędowych często spotyka się nazwy własne w formie nie odmienionej, nie jest to jednak zwyczaj godny naśladowania.
Konkludując: w każdym tekście starannym językowo imiona i nazwiska powinny być odmieniane.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski