odmiana nazw programów komputerowych

Jak brzmi biernik nazw programów komputerowych (np. Word, Access, Excel)? Tak jak dopełniacz czy jak mianownik? Czy należy odmieniać Microsoft Office? Jeśli tak, jak brzmi dopełniacz? W słowniku ortograficznym podano tylko Microsoft Office Professional (ndm.).
Nazwy tego rodzaju (oraz inne nazwy firmowe) odmieniają się podobnie jak nieosobowe rzeczowniki żywotne: w bierniku liczby pojedynczej przybierają identyczną formę jak w dopełniaczu. Powiemy w związku z tym: „Znam Worda, Accessa, Excela”.
Nazwa Microsoft Office może pozostawać nie odmieniana, i tak bywa najczęściej. Możliwa jest jednak odmienność drugiego składnika nazwy, np. „Nie mam Microsoft Office’a”. Nazwa skrócona Office będzie konsekwentnie odmieniana.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski