odmiana nazwisk i dżakuzi

 
odmiana nazwisk i dżakuzi
21.02.2006
Szanowny Panie Profesorze, będę wdzięczna za pomoc w rozstrzygnięciu wątpliwości związanych z odmianą nazwisk typu Brągiel, Skupień i Bober. Jak powinien brzmieć dopełniacz – Brągla, Skupnia i Bobra czy też Brągiela, Skupienia i Bobera? I jeszcze jedno pytanie: czy rzeczownik jacuzzi można zapisywać w spolszczonej formie dżakuzi.
Pozdrawiam – Małgorzata Wójtowicz
Podane nazwiska mogą być odmieniane dwojako, zależy to m.in. od przyjętego w danym środowisku zwyczaju, ale ze wskazaniem na formy z zachowaniem e, tzn. Brągiela, Skupienia, Bobera. Zasady odmiany podobnych nazwisk podaje Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN w hasłach problemowych.
Wyszukiwarka Google znajduje blisko 600 przykładów użycia formy dżakuzi. Mimo to jest to raczej forma dla odważnych, nie polecam jej, przynajmniej na razie, zwłaszcza jeśli chce Pani użyć tego wyrazu w tekście przeznaczonym do druku.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!