odmiana nazwisk i dżakuzi

Szanowny Panie Profesorze, będę wdzięczna za pomoc w rozstrzygnięciu wątpliwości związanych z odmianą nazwisk typu Brągiel, Skupień i Bober. Jak powinien brzmieć dopełniacz – Brągla, Skupnia i Bobra czy też Brągiela, Skupienia i Bobera? I jeszcze jedno pytanie: czy rzeczownik jacuzzi można zapisywać w spolszczonej formie dżakuzi.
Pozdrawiam – Małgorzata Wójtowicz
Podane nazwiska mogą być odmieniane dwojako, zależy to m.in. od przyjętego w danym środowisku zwyczaju, ale ze wskazaniem na formy z zachowaniem e, tzn. Brągiela, Skupienia, Bobera. Zasady odmiany podobnych nazwisk podaje Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN w hasłach problemowych.
Wyszukiwarka Google znajduje blisko 600 przykładów użycia formy dżakuzi. Mimo to jest to raczej forma dla odważnych, nie polecam jej, przynajmniej na razie, zwłaszcza jeśli chce Pani użyć tego wyrazu w tekście przeznaczonym do druku.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski