odmiana nazwisk na -a

Bardzo proszę o radę: czy należy odmieniać nazwisko Leszka (w odniesieniu do mężczyzn i kobiet)? Rzecz w tym, że w trakcie odmiany zaciera się forma Leszka, bo jednakowo odmienia się nazwisko Leszko (w jednym przypadku zakończenie na -a, w drugim -o). Podobny problem mam ze złożonym nazwiskiem: Leszka-Samorajczyk. Czy można mówić: z Anną Leszka-Samorajczyk?
Proszę o pomoc!
H. Samorajczyk
Nazwiska zakończone na -a odmieniamy zawsze, przy czym płeć użytkownika nie ma znaczenia. Tak powinno więc być i w tym wypadku.
Uzasadnienia dla nieodmienności nie można wyprowadzać z faktu, że różne nazwiska mają czasem identyczne formy fleksyjne. Musielibyśmy przecież następnie zgodzić się na nieodmienność wielu innych nazwisk, których to dotyczy, np. Mark, Marek, Marko. Zjawisko takiej homonimii form fleksyjnych w jeszcze większym stopniu zresztą dotyczy wyrazów pospolitych, ale ich nikt na szczęście nie próbował wyłączyć z zasad odmiany.
W nazwiskach złożonych odmieniać należy obydwa człony, a więc z Anną Leszką-Samorajczyk.
Jan Grzenia