odmiana nazwisk na -a

 
odmiana nazwisk na -a
20.12.2011
Bardzo proszę o radę: czy należy odmieniać nazwisko Leszka (w odniesieniu do mężczyzn i kobiet)? Rzecz w tym, że w trakcie odmiany zaciera się forma Leszka, bo jednakowo odmienia się nazwisko Leszko (w jednym przypadku zakończenie na -a, w drugim -o). Podobny problem mam ze złożonym nazwiskiem: Leszka-Samorajczyk. Czy można mówić: z Anną Leszka-Samorajczyk?
Proszę o pomoc!
H. Samorajczyk
Nazwiska zakończone na -a odmieniamy zawsze, przy czym płeć użytkownika nie ma znaczenia. Tak powinno więc być i w tym wypadku.
Uzasadnienia dla nieodmienności nie można wyprowadzać z faktu, że różne nazwiska mają czasem identyczne formy fleksyjne. Musielibyśmy przecież następnie zgodzić się na nieodmienność wielu innych nazwisk, których to dotyczy, np. Mark, Marek, Marko. Zjawisko takiej homonimii form fleksyjnych w jeszcze większym stopniu zresztą dotyczy wyrazów pospolitych, ale ich nikt na szczęście nie próbował wyłączyć z zasad odmiany.
W nazwiskach złożonych odmieniać należy obydwa człony, a więc z Anną Leszką-Samorajczyk.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!