odmiana nazwisk żeńskich zakończonych na -a

Szanowny Panie Profesorze, mam pytanie związane z moim nazwiskiem. Na jednej ze stron internetowych znajomy zamieścił moje nazwisko, niestety, może i „stety”, w formie odmienionej: „Należy skontaktować się z Magdaleną Rosą”, co wywołało mój sprzeciw. Czy jest jakaś reguła, jeśli chodzi o odmianę tego nazwiska? Czy jest to kwestia osobista?
Czekam na odpowiedź,
Z poważaniem
Magdalena Rosa
Sformułowanie, którego użył Pani kolega, jest poprawne. Nazwisko Rosa jest odmienne, a w liczbie pojedynczej odmienia się jak identyczny rzeczownik pospolity, analogii dostarczają też inne nazwiska zakończone na -a, np. Mniszkówna, Janda, a także imiona o tym zakończeniu, np. Magdalena.
Reguły odmiany wyrazów nie mogą być kwestią osobistą, bo byłoby to sprzeczne z zasadą mówiącą, że język ma charakter społeczny. Nie można też robić wyjątków dla pojedynczych nazwisk, skoro tysiące podobnych odmieniamy. Wątpię, żeby się komuś podobało zdanie „Należy skontaktować się z Rosa”? Ten przykład pokazuje, że nieodmienność tego nazwiska jest złym pomysłem.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski