odmiana nazwisk

odmiana nazwisk
10.10.2001
10.10.2001
Witam serdecznie,
Chciałabym się dowiedzieć, jakie są zasady odmiany nazwisk. Czy nazwiska: Dobiecki, Leniec, Kocioł, Rerek, Pastuszka, Butenko, Kuzio, Lange i Dulny są jakimiś wyjątkami? Jak mam te nazwiska odmieniać przez przypadki?
Nazwisko Dobiecki odmienia się jak słowo radziecki, Leniec – jak wieniec (np. pana Leńca), Rerek – jak berek (np. pana Rerka). Pastuszka w liczbie pojedynczej odmienia się jak wydmuszka (np. pana Pastuszki), w liczbie mnogiej: Pastuszkowie, Pastuszków itd. Podobnie odmienia się Butenko: Butenki, Butence, Butenkę itd. Kuzio odmienia się tak jak wujcio (np. Kuzia, Kuziem). Lange i Dulny mają odmianę przymiotnikową: Langego, Dulnego, Langemu, Dulnemu itd. Wyjątkowe miejsce wśród podanych przez Panią przykładów ma nazwisko Kocioł, które dopuszcza odmianę dwojaką: Kocioła, rzadziej Kotła.
Zasady odmiany nazwisk są dość skomplikowane i nie sposób ich omówić w kilku słowach. Co więcej, te same nazwiska mogą być odmienne, gdy odnosimy je do mężczyzn, albo nieodmienne, gdy odnosimy je do kobiet (np. z panem Butenką, ale z panią Butenko). Zachęcamy do zapoznania się z odmianą nazwisk w Słowniku poprawnej polszczyzny PWN lub Słowniku nazw własnych PWN.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego