odmiana nazwisk

 
odmiana nazwisk
10.10.2001
Witam serdecznie,
Chciałabym się dowiedzieć, jakie są zasady odmiany nazwisk. Czy nazwiska: Dobiecki, Leniec, Kocioł, Rerek, Pastuszka, Butenko, Kuzio, Lange i Dulny są jakimiś wyjątkami? Jak mam te nazwiska odmieniać przez przypadki?
Nazwisko Dobiecki odmienia się jak słowo radziecki, Leniec - jak wieniec (np. pana Leńca), Rerek - jak berek (np. pana Rerka). Pastuszka w liczbie pojedynczej odmienia się jak wydmuszka (np. pana Pastuszki), w liczbie mnogiej: Pastuszkowie, Pastuszków itd. Podobnie odmienia się Butenko: Butenki, Butence, Butenkę itd. Kuzio odmienia się tak jak wujcio (np. Kuzia, Kuziem). Lange i Dulny mają odmianę przymiotnikową: Langego, Dulnego, Langemu, Dulnemu itd. Wyjątkowe miejsce wśród podanych przez Panią przykładów ma nazwisko Kocioł, które dopuszcza odmianę dwojaką: Kocioła, rzadziej Kotła.
Zasady odmiany nazwisk są dość skomplikowane i nie sposób ich omówić w kilku słowach. Co więcej, te same nazwiska mogą być odmienne, gdy odnosimy je do mężczyzn, albo nieodmienne, gdy odnosimy je do kobiet (np. z panem Butenką, ale z panią Butenko). Zachęcamy do zapoznania się z odmianą nazwisk w Słowniku poprawnej polszczyzny PWN lub Słowniku nazw własnych PWN.
Mirosław Bańko
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego