odmiana nazwisk

Dzień dobry! Czy nazwiska Gatz, Berendt odmieniają się przez przypadki w języku polskim? Ja twierdzę, że absolutnie tak, ale właściciele tych nazwisk – moi znajomi – nie chcą, aby je odmieniać. Czy mówimy Państwo Gatzowie, Berendtowie i „Zapraszamy Gatzów i Berendtów”?
Pozdrawiam
Zasadą w języku polskim jest odmienianie wyrazów, nieodmienność jest zaś dopuszczana w szczególnych okolicznościach lub na prawach wyjątku. Dotyczy to też nazw własnych, również obcych. Nazwiska Gatz, Berendt – jako zakończone na spółgłoskę – muszą być odmieniane, a szczególna okoliczność dotyczy przypadków, gdy są to nazwiska kobiet. Powiemy wobec tego „Spotkałem panią Gatz, Berendt”, ale „Spotkałem pana Gatza, Berendta” itd. Formy „Odwiedzą nas państwo Gatzowie, Berendtowie” i „Zapraszamy Gatzów i Berendtów” są oczywiście poprawne.
Problem rzekomego prawa właścicieli nazwisk do decydowania o ich nieodmienności uporczywie powraca, proszę więc przeszukać nasze archiwum, w którym są porady o podobnej treści.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski