odnośnie (do) czegoś

 
odnośnie (do) czegoś
31.01.2007
Dzień dobry!
Podczas ostatniej lekcji języka polskiego powstała dyskusja o tym, która z wersji zdań z odnośnie jest prawidłowa, więc postanowiłam zapytać Pana jako eksperta. Która wersja jest poprawna, a która nie: odnośnie szkoły czy odnośnie do szkoły?
Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź na nurtujące mnie pytanie,
Aleksandra Paukszta
Konstrukcja odnośnie do czegoś jest bez zarzutu. Alternatywna forma odnośnie czegoś nie cieszy się dobrą opinią w wydawnictwach normatywnych. Zarzuca się jej, że nie jest polska, lecz przejęta z języka rosyjskiego. Na jej usprawiedliwienie można by podać to, że jest bardzo rozpowszechniona. Słowniki poprawnej polszczyzny traktują ją jednak jako błąd.
Obie konstrukcje mają charakter raczej urzędowy, w wielu wypadkach lepiej więc szukać jeszcze innego wyrażenia, np. w związku z czymś, w stosunku do czegoś, co do czegoś lub jeśli chodzi o coś.
Mirosław Bańko, PWN

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!