odnośnik do strony WWW w tekście drukowanym

odnośnik do strony WWW w tekście drukowanym
19.03.2012
19.03.2012
Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące umiejscowienia stron WWW w pracy naukowej, gdzie przypisy i bibliografia są sporządzane według systemu harwardzkiego. Czy zapis pojedynczego artykułu, hasła ze słownika, źródła ilustracji cytowany ze strony internetowej powinien być zapisany w całości (z podaniem pełnego adresu strony wraz z dostępem) w przypisach pod tekstem czy w nawiasach w tekście głównym? A także jak powinien wyglądać zapis takiej strony w bibliografii?
Pozdrawiam serdecznie!
Strony WWW miewają długie adresy, samo to już wystarczy, aby podawać je raczej w przypisach lub w bibliografii niż w tekście głównym. Jeśli jednak jakaś strona ma adres krótki i mnemotechniczny – jak poradnia.pwn.pl – to oczywiście nie szkodzi zacytować go w głównym tekście.
Jeśli decydujemy się adres strony umieścić w przypisie, problemu nie ma, stosujemy standardowy odnośnik, zwykle cyfrowy, rzadziej gwiazdkę. Jeśli natomiast adres strony WWW ma znaleźć się w bibliografii, to odnośnik może mieć postać skrótu (np. PJ PWN od słów Poradnia Językowa PWN), który zostanie powtórzony w bibliografii i będzie decydował o miejscu danej pozycji bibliograficznej (np. między pozycją Pawłowski A. (2010) a pozycją Rzewuska E. (1999).
W sumie więc ww. odsyłacz do strony naszej poradni może w bibliografii wyglądać tak:
PJ PWN: Poradnia Językowa PWN, http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=WWW
&kat=18, dostęp 19.03.2012.

A pod wymieniony tu przykładowo adres radzę zajrzeć, gdyż umieściłem pod nim archiwalne porady zawierające słowo WWW. Jest ich – łącznie z niniejszą – 150!
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!