odpis, duplikat, wypis itp.

Witajcie! Mam malutki problem z prawidłowym zdefiniowaniem kilku wyrazów: odpis, duplikat, wypis, kserokopia. Interesuje mnie ich znaczenie w sensie dokumentu, a raczej subtelnych różnic między nimi. Jeśli potraficie je wskazać, będę bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam!
Odpis, duplikat ani wypis nie muszą być kserokopią i na odwrót: można zrobić ksero z jakiegokolwiek innego dokumentu. Zgodnie ze swoim znaczeniem etymologicznym odpis i wypis nawet nie powinny być kserokopią, lecz wynikiem przepisania dokumentu lub wypisania części danych z jakiegoś dokumentu (np. odpis dyplomu, wypis z akt). W praktyce jednak poświadczone przez upoważnioną osobę ksero z akt też bywa nazywane odpisem. Jeśli chodzi o duplikat (i wtórnik, którego Pan nie wymienił), to jest to drugi egzemplarz dokumentu, np. wystawiony w miejsce zagubionego.
Mirosław Bańko