ogłoszenie

Szanowni Państwo!
Mam pewną wątpliwość dotyczącą pisania ogłoszenia. Otóż niektóre ogłoszenie mają w nagłówku OGŁOSZENIE! lub UWAGA!. Moje zapytanie dotyczy tego, czy można zapisywać w nagłówku ogłoszenia słowo: UWAGA z wykrzyknikiem, czy jest to poprawne, czy błędne. I jak się odnieść do nagłówka w formie OGŁOSZENIE z wykrzyknikiem.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Anna
Szkoda, że nie napisała Pani, o jakie ogłoszenie chodzi: prasowe, internetowe, czy inne, np. o kartkę wywieszoną na tablicy ogłoszeń. W wielu sytuacjach ogłoszenie w ogóle nie musi mieć takiego nagłówka, jakie Pani wymieniła, gdyż samo usytuowanie komunikatu nie pozostawia wątpliwości co do jego charakteru. Jeżeli chcemy nagłówkiem zwrócić czyjąś uwagę, to nie mamy obowiązku zamykać go wykrzyknikiem, gdyż wielkie litery i tak rzucają się w oczy. Jeżeli jednak dodatkowo zechce Pani sięgnąć po wykrzyknik, to po słowie UWAGA jest on całkowicie na miejscu, natomiast po słowie OGŁOSZENIE nie należy go stawiać, nie ma takiego zwyczaju. Przykłady ogłoszeń można znaleźć w książce Sztuka pisania. Przewodnik po tekstach użytkowych Moniki Zaśko-Zielińskiej, Tomasza Piekota i Anny Majewskiej-Tworek.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski