oharyzm

Trafiłem ostatnio w Internecie na o’haryzm. Czy przy tworzeniu słów od nazwisk z apostrofem (inne: o’harowski) znak ten należy zachować?
Przypadek jest bardzo rzadki, toteż nie regulują go nasze zasady pisowni. Zwykle jednak bywa tak, że w wyrazach pochodnych, w których występują polskie cząstki słowotwórcze, dokonujemy również spolszczenia podstawy, np. makkartyzm (od nazwiska McCarthy). W związku z tym lepiej byłoby napisać oharowski i oharyzm.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski