ojciec Wirgiliusz

 
ojciec Wirgiliusz
18.05.2012
Szanowni Eksperci,
jakie jest pochodzenie słów popularnej niegdyś piosenki „Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje…”? W książce D. Comparettiego Wergiliusz w średniowieczu z 1895 roku spotkałem się z teorią, że piosenka ta nawiązuje do średniowiecznej legendy, przedstawiającej poetę rzymskiego Wergiliusza jako maga. Czy takie wytłumaczenie jest prawdopodobne?
Z poważaniem,
Piotr Michałowski
Nie trzeba chyba nawet przywoływać legend, żeby uświadomić sobie, że poeta rzymski Wergiliusz (70–19 p.n.e.), jeszcze w XIX w. nazywany u nas Wirgiliuszem, był uznawany w wiekach średnich za postać niezwykłą. Najlepszym dowodem będzie jego rola przewodnika po Piekle i Czyśćcu, jaką mu powierzył Dante w Boskiej komedii.
Objaśnienie źródła takiego utworu jest zapewne niezwykle trudne, ale opinię Domenica Comparettiego (1835–1927) z pewnością można traktować poważnie, był on bowiem wybitnym włoskim filologiem, profesorem Uniwersytetu we Florencji i doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!