ojciec Wirgiliusz

Szanowni Eksperci,
jakie jest pochodzenie słów popularnej niegdyś piosenki „Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje…”? W książce D. Comparettiego Wergiliusz w średniowieczu z 1895 roku spotkałem się z teorią, że piosenka ta nawiązuje do średniowiecznej legendy, przedstawiającej poetę rzymskiego Wergiliusza jako maga. Czy takie wytłumaczenie jest prawdopodobne?
Z poważaniem,
Piotr Michałowski
Nie trzeba chyba nawet przywoływać legend, żeby uświadomić sobie, że poeta rzymski Wergiliusz (70–19 p.n.e.), jeszcze w XIX w. nazywany u nas Wirgiliuszem, był uznawany w wiekach średnich za postać niezwykłą. Najlepszym dowodem będzie jego rola przewodnika po Piekle i Czyśćcu, jaką mu powierzył Dante w Boskiej komedii.
Objaśnienie źródła takiego utworu jest zapewne niezwykle trudne, ale opinię Domenica Comparettiego (1835–1927) z pewnością można traktować poważnie, był on bowiem wybitnym włoskim filologiem, profesorem Uniwersytetu we Florencji i doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jan Grzenia