okapi

Szanowny Panie Profesorze!
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na moje poprzednie pytanie (dotyczące emu). Kontynuując zagadnienie nieodmiennej fauny egzotycznej, chciałbym zapytać o poprawny rodzaj rzeczownika okapi. Podobnie jak przy emu, widywałem zarówno formę męską, jak i nijaką, jednak słowniki, bardziej konsekwentnie niż przy emu, faworyzują formę męską. Chciałbym się upewnić czy jedynie forma ten okapi jest poprawna, czy też dozwolona jest także forma to okapi?
Z poważaniem
Tomasz
W słownikach okapi jest żeńskie (ISJP) albo obocznie męsko-żeńskie (USJP, NSPP). W tekstach można natrafić też na okapi rodzaju nijakiego. Dokumentacja jest skąpa, konkluzja taka jak poprzednio: trzeba poszperać w literaturze specjalistycznej, popytać zoologów, może też wybrać się na wycieczkę do zoo.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski