okrąg – okręg

Szanowni Państwo,
dlaczego w matematyce jest okrąg, a podczas wyborów – okręg wyborczy? Skąd się biorą tego typu różnice w grafii?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Uzasadniony etymologicznie jest okrąg. Słowo okręg pojawiło się późno (wg słownika etymologicznego A. Bańkowskiego dopiero w XX wieku), urobione na wzór formy M lm okręgi. Nowa forma M lp stała się znakiem nowego znaczenia 'obszar wydzielony do jakichś celów, np. administracyjnych, gospodarczych lub politycznych'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski