określenia górnego pułapu

Zastanawia mnie poprawność określeń maksymalnej wartości, takich jak oprocentowanie nawet o 1/3 niższe, z zestawem można połączyć do 8 telefonów. Rozumiem, że wskazana wartość nie jest jedyna, ponieważ oprocentowanie może być wyższe, a telefonów można połączyć mniej. Wydaje mi się jednak, że nawet łączy się raczej z wyrażeniami o znaczeniu negatywnym, np. „Nie mam nawet złotówki”, a do wygląda mi na kalkę z ang. up to.
Bardzo interesuje mnie Państwa opinia na ten temat. Pozdrawiam.
Nawet nie musi się łączyć z wyrażeniami o znaczeniu negatywnym, por. „My nasze pączki zwijamy ręcznie (…) Prawdziwy fachowiec potrafi w godzinę zwinąć nawet tysiąc pączków” (rozmowa z warszawskim cukiernikiem, Gazeta Wyborcza).
Do też nie jest kalką z angielskiego, por. „Szczeliny te, nieraz na sto kilkadziesiąt kilometrów długie, a na parę szerokie, dochodzą głębokością do tysiąca metrów i więcej” (Jerzy Żuławski, Na srebrnym globie – powieść z roku 1903).
Mirosław Bańko, PWN