ombudsman

Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości, czy istnieje w polszczyźnie odpowiednik słowa OMBUDSMAN? I czy przy okazji mogliby Państwo podać definicję tego słowa, gdyż niektóre słowniki go nie podają.
Dziękuję.
Najlepszym polskim odpowiednikiem obcego (szwedzkiego z pochodzenia) ombudsmana – i to odpowiednikiem faktycznym, a nie tylko językowym – jest rzecznik praw obywatelskich. To chyba starcza za definicję.
Mirosław Bańko