opis bibliograficzny publikacji zbiorowych

Mam kłopot z cytowaniem nazwisk autorów prac naukowych. Tam, gdzie autorów jest więcej niż jeden, w pismach naukowych pisze się np. XX et al. Podobno w przypadku pracy doktorskiej, którą obecnie piszę, posługiwanie się tym skrótem nie jest prawidłowe. Czy to prawda? A jeżeli tak, to czy istnieje może jakiś inny sposób niż pisanie po kilkadziesiąt razy xx i współpracownicy albo xx i inni? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie!
Ewa Saczuk
Zasady opisu bibliograficznego publikacji zbiorowych są następujące: jeśli publikacja została napisana wspólnie przez kilku autorów, można podać nazwiska wszystkich autorów, jeśli ich liczba nie przekracza trzech, np. [Adamski, Bieńkowski, Kowalski 2000: 124]. Można również podać nazwisko pierwszego z autorów z dodatkiem skrótu: i in. 'i inni' lub et al. 'et alii', np. [Adamski i in. 2000: 124] lub [Adamski et al. 2000: 124]. Jeśli natomiast publikację przygotowało więcej niż trzech autorów, zawsze podaje się tylko nazwisko pierwszego z nich z dodatkiem skrótu: i in. lub et al. Zarówno skrót polskojęzyczny, jak i łacińskojęzyczny są poprawne. Język skrótu powinien być tożsamy z językiem innych edytorskich oznaczeń i skrótów stosowanych w publikacji, por. Tamże albo Ibidem; dz. cyt. 'dzieło cytowane' albo op. cit. 'opus citatum'; b.m. 'bez miejsca' albo s.l. 'sine loco'; b.r. 'bez roku' albo s.a. 'sine anno' itd. Forma xx i współpracownicy nie jest godna polecenia, ponieważ autorzy wymienieni na stronie tytułowej publikacji na dalszych miejscach nie muszą być wcale współpracownikami osoby podanej na początku. O kolejności nazwisk na stronie tytułowej decyduje zazwyczaj (choć nie bez wyjątków) kolejność alfabetyczna nazwisk.
Adam Wolański