opowiadanie

opowiadanie
13.02.2012
13.02.2012
Witam.
Staram się napisać opowiadanie, ale nie wiem, jakiego czasu należy używać w konkretnych fragmentach. Całość piszę w czasie przeszłym i w osobie pierwszej. Mam np. fragment:
Brat opowiedział mi kolejną śmieszną historyjkę ze szkoły. Roześmialiśmy się tak bardzo, że rozbolały nas brzuchy. Zawsze uwielbiam/łam sposób, w jaki opisuje/ywał takie sytuacje.

Która forma jest poprawnie? I czy ostatnie zdanie powinno być zapisane w nowym akapicie, jeśli byłoby w czasie teraźniejszym?
Pozdrawiam
RR
Są co najmniej dwie możliwości:
1. Brat opowiedział mi kolejną śmieszną historyjkę ze szkoły. Roześmialiśmy się tak bardzo, że rozbolały nas brzuchy. Zawsze uwielbiałam sposób, w jaki opisuje takie sytuacje.
2. Brat opowiedział mi kolejną śmieszną historyjkę ze szkoły. Roześmialiśmy się tak bardzo, że rozbolały nas brzuchy. Uwielbiam sposób, w jaki opisuje takie sytuacje.

W pierwszym przykładzie czas teraźniejszy w części podrzędnej ostatniego zdania (w jaki opisuje takie sytuacje) wskazuje, że chodzi o czynność współbieżną z czynnością części nadrzędnej (Zawsze uwielbiałam sposób). Oba zdarzenia należą więc do przeszłości. W językach, w których obowiązuje tzw. następstwo czasów, należałoby powiedzieć Zawsze uwielbiałam sposób, w jaki opisywał takie sytuacje, ale po polsku to zdanie ma inne znaczenie: lokuje czynność podrzędnej części zdania jako uprzednią wobec czynności, o jakiej mowa w części nadrzędnej.
W drugim przykładzie zrezygnowałem ze słowa zawsze, gdyż samo uwielbiam, gdy mowa o teraźniejszości, wystarczy. W części podrzędnej ostatniego zdania zostawiłem czas teraźniejszy, zakładając, że brat ciągle żyje i wciąż opowiada swoje śmieszne historie.
W żadnej z tych dwóch wersji (ani innych, które potrafię sobie wyobrazić) podział na akapity nie jest potrzebny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego