organ

W słowniku PWN nie ma opisanego jednego znaczenia słowa organ. Chodzi mi o dokładną definicję tego słowa używaną w pojęciach: organ statutowy, organ stowarzyszenia, organ organizacji etc. Jakie przymioty kryją się za ww. pojęciami? Pytanie powstało na gruncie konkretnego zapisu ustawy sejmowej. Określa ona, że w danej organizacji organami statutowymi są: „… inne powołane statutem”. Jakie cechy będą musiały spełniać organa powołane statutem, żeby wypełniały definicję słowa organy?
Nie wiem, o jakim słowniku PWN Pan wspomina, ale powszechnie od dawna dostępny SJP pod redakcją Mieczysława Szymczaka podaje znaczenie ‘wyodrębniona jednostka organizacyjna aparatu państwowego pełniąca określone funkcje w dziedzinie życia społecznego’.
Trudno mi odpowiedzieć na pytanie o przymioty kryjące się za kilkoma wymienionymi terminami. Chodzi zapewne o znaczenie tych terminów. Problem w tym, że pytanie dotyczy terminów używanych na gruncie prawa – specjalistycznych, nie ogólnych. Terminy takie powinny być objaśnione w publikacjach prawnych, w których proszę szukać odpowiednich definicji.
Podobnie też nie mogę odpowiedzieć na pytanie ostatnie, ponieważ jego adresatem powinien być prawnik.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski