oryginalny

Czy samogłoska y w wyrazie oryginał (oryginalny) w ogóle jest potrzebna? Zdecydowana większość Polaków już jej przecież nie wymawia. Jedynie starsze słowniki podają wymowę właściwą: or-y-ginał, or-y-ginalny. Może należałoby uprościć pisownię? Jeszcze Orzeszkowa pisała np. o wschodach, dzisiaj są już tylko schody.
Można mówić [orginalny], nawet zachowawczy z założenia NSPP PWN dopuszcza taki wariant w tzw. normie potocznej. Obowiązująca pisownia jest tylko jedna. Nie jest to jedyny przykład rozbieżności między pisownią a wymową i nie może być wystarczającym argumentem za zmianą pisowni. Pismo zresztą wymyślono po to, aby utrwalić myśli. W tej funkcji najlepiej sprawdza się pisownia stabilna: im mniej zmian w ortografii, tym lepiej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski