orzeczenie przy podmiocie szeregowym

Która z poniższych form jest poprawna?
- Na pochwałę zasługuje jedynie kolorystyka i czcionka.
- Na pochwałę zasługują jedynie kolorystyka i czcionka.
W tego typu konstrukcjach, gdy orzeczenie znajduje się przed tzw. podmiotem szeregowym, obowiązuje zwykle uzgodnienie do sąsiada, tzn. orzeczenie jest zgodne co do rodzaju i liczby z sąsiednim rzeczownikiem. Stosując się do tej zasady, otrzymujemy zdanie: „Na pochwałę zasługuje jedynie kolorystyka i czcionka”.
Niektórzy autorzy, niezależnie od wzajemnej kolejności podmiotu i orzeczenia, zalecają jednak uzgodnienie „po wypadkowej”, tzn. wybór orzeczenia w liczbie mnogiej i w rodzaju zależnym od rodzajów rzeczowników składowych (zależność tę można szczegółowo ustalić). Idąc za tą radą, otrzymalibyśmy zdanie: „Na pochwałę zasługują jedynie kolorystyka i czcionka”. Myślę, że oba przytoczone przez Pana zdania zasługują na aprobatę.
Mirosław Bańko, PWN