orzeczenie przy podmiocie współrzędnie złożonym

 
orzeczenie przy podmiocie współrzędnie złożonym
16.12.2009
Dzień dobry,
natknęłam się ostatnio na zestawienie dwóch równoważnych członów mających różne rodzaje, np. rękawiczka-śpiwór, klub-kawiarnia. Jaki rodzaj powinien mieć czasownik lub przymiotnik użyty przy takim podmiocie: rękawiczka-śpiwór leżał czy leżała, klub-kawiarnia był otwarty czy była otwarta? Oba człony są równoważne, więc który decyduje?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Magda
Podobne konstrukcje, złożone z dwóch kolejnych rzeczowników nie zespolonych dywizem, są zwykle niewspółrzędne: pierwszy człon jest w nich nadrzędnikiem i zarazem ich reprezentantem, por. „Makaron rurki nie smakował nam”. Ponieważ zarazem są to konstrukcje częściej spotykane od współrzędnych konstrukcji „dywizowych”, więc tych ostatnich używamy podobnie do tych pierwszych. Powiedziałbym – nie oglądając się na pisownię i utrwaloną w niej informację o strukturze złożenia – „Przydałaby mi się rękawiczka-śpiwór”, a także „Rękawiczka-śpiwór przydałaby mi się”. Analogicznie z klubem-kawiarnią, choć tu zapewne wolałbym sięgnąć po klubokawiarnię, niegdyś krytykowaną, ale przecież wygodniejszą w użyciu, co widać także na naszym przykładzie.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!