orzeczenie przy tzw. podmiocie szeregowym

Dzień dobry,
chciałem poprosić o streszczenie lub, jeśli to przekracza zakres Poradni, wskazanie odpowiedniej literatury w sprawie uzgadniania podmiotu i orzeczenia w przypadku podmiotu szeregowego, np. „Okno Drukuj i okno Podgląd jest/są widoczne w oknie…”? Ten przykład można przeformułować tak, aby problemu uniknąć, ale nie zawsze jest to możliwe.
Pozdrawiam,
Jarek Hirny
„Okno Drukuj i okno Podgląd są widoczne…”. Ogólne wskazówki można znaleźć w haśle problemowym orzeczenie w słownikach poprawnej polszczyzny PWN (hasła problemowe stanowią w nich wydzielony blok, umieszczony pod koniec książki).
Mirosław Bańko, PWN