orzecznik przymiotnikowy

Droga Poradnio,
moje pytanie dotyczy czasownika okazać się. Czy zapytamy, że ktoś okazał się jakimś czy jakiś, a może jest to zależne od kontekstu zdania? Jak zatem będzie poprawnie brzmiało zdanie: „Okazaliście się najdzielniejsi z obywateli” czy „Okazaliście się najdzielniejszymi z obywateli”? Osobiście optuję za drugą wersją, ale może się mylę? Dziękuję za odpowiedź.
Orzecznik przymiotnikowy w dzisiejszej polszczyźnie zwykle występuje w mianowniku, nie w narzędniku. Niektóre wyjątki od tej tej reguły zawarłem w Małym słowniku wyrazów kłopotliwych w haśle być (orzeczenie imienne). Cytowany przez Panią przykład wydaje się należeć do tych wyjątków, a to ze względu na obecną w nim tzw. konstrukcję elektywną najdzielniejsi z …. O ile bowiem powiemy „Okazaliście się najdzielniejsi” (mianownik) i „Okazaliście się najdzielniejszymi obywatelami” (narzędnik), to zdanie „Okazaliście się najdzielniejsi (najdzielniejszymi) z obywateli” stoi jakby w pół drogi między tymi dwoma przykładami. Dlatego sądzę, że w obu wersjach zasługuje ono na aprobatę, przy czym drugą wersję, tę z narzędnikiem, odbieram jako nieco książkową, a może nawet lekko archaiczną.
Mirosław Bańko