osączyć i odsączyć

Czy w istocie jest tak, jak mi kiedyś zasugerowano, że osączyć możemy coś z wody, ale odsączyć wodę z czegoś? Jaka relacja zachodzi między tymi czasownikami?
Można odsączyć kalafior z wody albo wodę z kalafiora. Relacja takich dwóch jednostek leksykalnych (jeśli uznać, że są to dwie różne jednostki, a nie alternatywne schematy łączliwości tej samej jednostki) mieści się w definicji konwersji. Bardziej typowym przykładem tej relacji są czasowniki kupić i sprzedać, por. „Jan kupił od Piotra stół”, „Piotr sprzedał stół Janowi”.
Osączyć ma węższy zakres użycia. Możemy osączyć kalafior z wody, ale nie wodę z kalafiora.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski