osoba, która zrozumie

Dzień dobry,

czy poniższe zdanie jest poprawne? Chodzi o fragment: która wiesz.

Masz stały kontakt z osobą, która wiesz, że Cię zrozumie.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

zdanie powinno przybrać formę: Masz stały kontakt z osobą, o której wiesz, że Cię zrozumie.

Użyty tu czasownik wiesz wymaga wyrażenia przyimkowego „o + miejscownik”, a zatem zaimek wprowadzający zdanie z tym czasownikiem powinien mieć właśnie taką formę. Jeśliby zdanie „rozłożyć” metodą szkolną, to uzyskalibyśmy taki wynik: Masz stały kontakt z osobą (jaką?), o której wiesz, (co?), że Cię zrozumie.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski