osoby w wieku 50+

 
osoby w wieku 50+
5.02.2013
Czy poprawne są wyrażenia dwadzieścia plus, trzydzieści plus, oznaczające wiek powyżej 20, 30 lat? Moim zdaniem te wyrażenia, spotykane głównie w języku marketingu, są sprzeczne z duchem języka polskiego.
Na temat ducha języka polskiego trudno się wypowiadać, trzeba by mieć zdolności spirytysty. Domyślam się, że chodzi Panu o zgodność z tradycją językową, ale akurat w wypadku polszczyzny reklam ta okoliczność liczy się mało, mniej niż potrzeba zwrócenia uwagi adresata, choćby przy pomocy innowacji językowych.
Wyrażenia typu trzydzieści plus mają też pewien walor perswazyjny: sprawiają wrażenie, że osoby, do których się odnoszą, są młodsze niż w rzeczywistości. Najlepiej to widać w grupie pięćdziesiąt plus, która zazwyczaj jest ostatnia, a więc obejmuje także stulatków. Tym samym osoby, które urodziły się przed pierwszą wojną światową, mogą się czuć rówieśnikami tych, które na świat przyszły w latach 60. Z drugiej strony takie równanie w dół świadczy o tym, że o potrzeby sześćdziesięciolatków i osób starszych reklamodawcy nie zabiegają. Starość, która kiedyś była synonimem doświadczenia i życiowej mądrości, dziś sama przez się nie zapewnia szacunku. Społeczeństwa w krajach rozwiniętych stają sie jednak coraz starsze, więc nasz stosunek do starości, na razie przejawiający się we wstydliwym odejmowaniu lat, będzie się musiał zmienić.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
  1. 5.02.2013
    Z przyjemnością informuję, że w sklepach są już od pewnego czasu kosmetyki 60+, a mignęło mi gdzieś opakowanie kremu 70+ ze zdjęciem Jane Fondy :))
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszystkie cenne porady
    Joanna Cierkońska
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!