ot tak

Serdecznie witam,
moje pytanie dotyczy interpunkcji. Spieram się z Redakcją o zdanie: „Zburzyć ten porządek ot tak, dla kaprysu?”. Pani redaktor twierdzi, że pomiędzy słowami porządek a ot trzeba postawić przecinek. Ja uważam, że przecinek w tym miejscu się nie należy. Robić coś ot tak to jak robić coś dobrze (oczywiście jedynie w aspekcie konstrukcyjnym :)). Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie naszego dylematu.
Serdecznie pozdrawiam,
Agnieszka Rezler
Wyraz ot znajdujemy na liście haseł Kieszonkowego słowniczka interpunkcyjnego PWN. Autorzy – Jerzy Podracki i Alina Gałązka – napisali tu m.in.: „Interpunkcja niejednolita. Bywa oddzielany przecinkiem bądź też tworzy z wyrazami następnymi jedną całość i wtedy przecinka brak”.
Kwerenda w Narodowym Korpusie Języka Polskiego uświadamia, że w wypadku zwrotu ot tak przecinki stawiane są na pięć sposobów, por.
  1. Nie można rzucać ot tak sobie oskarżeń, że w związkach panuje biurokracja […].
  2. Co oczywiste, zmiany nie zaszły nagle, ot tak z dnia na dzień.
  3. To było nie do pomyślenia, żeby minąć nauczyciela ot, tak sobie i nie dygnąć!
  4. […] myślimy o dawaniu czegoś komuś, ale oczywiście nie ot tak, bez powodu […].
  5. Nie da się ziół tych, ot tak, zapomnieć.

W rzeczywistości wariantów jest jeszcze więcej, gdyż miejsce przecinków mogą zająć myślniki. Z tej obfitości dostępnych rozwiązań można rozumnie korzystać, dostosowując interpunkcję do czynników prozodycznych, czyli odzwierciedlając w zapisie sposób wypowiedzenia zdania.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski