otrzymać szansę

Witam,
mam pytanie dotyczące użycia wyrazów dostać i otrzymać – czy poprawne będzie wyrażenie otrzymać możliwość/szansę? Jeżeli tak, to czy jest ono postrzegane jako „mniej” poprawne od wyrażenia dostać możliwość/szansę? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
T.S.
Słowniki poprawnej polszczyzny PWN nie kwestionują przytoczonych zwrotów, a Narodowy Korpus Języka Polskiego pokazuje, że są one często w użyciu. W NSPP napisano, co prawda, że dawać możliwość jest gorsze niż umożliwiać, ale – pomijając kwestię, czy jest to ocena uzasadniona – widzimy, że nie o ten szczegół Panu chodzi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski