otwarcie i otworzenie

Czy istnieje uzasadnienie dla stosowania dwóch następujcych form: otworzenie i otwarcie? Np. otwarcie restauracji, ALE otworzenie pliku.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Kiedy chcemy powiedzieć, że sklep jest czynny w jakichś godzinach, mówimy, że jest otwarty, np. od dziesiątej do osiemnastej. Po tych godzinach sklep może zostać też otworzony, np. przez włamywaczy w nocy, i rano właściciel stwierdzi, że sklep jest otworzony lub otwarty. Takie niuanse znaczeniowe mogą nam sugerować, że jest jakaś różnica znaczeniowa między otwarciem i otworzeniem. Tymczasem są to zasadniczo formy równoprawne, tyle tylko że druga jest rzadsza.
Mirosław Bańko