otwarła czy otworzyła?

Szanowna poradnio!
Czy w zdaniu „W zeszłym tygodniu otwarła swe wrota nowa galeria sztuki” słowo otwarła jest na miejscu? Doczytałam się, że oba słowa, otwarła i otworzyła, są dopuszczalne w języku polskim, ale osobiście otwarła w tym zdaniu nie podoba mi się. Proszę o poradę. Dziękuję z góry.
Anna
Rzeczywiście, otwarła nie jest formą gorszą niż otworzyła, jest tylko rzadszą. Jeśli się Pani nie podoba, proszę jej nie używać.
W zdaniu: „(…) osobiście otwarła w tym zdaniu nie podoba mi się” jest usterka, którą można by tolerować w mowie, ale nie w piśmie. Poprawnie by było: „(…) mnie otwarła w tym zdaniu nie podoba się”.
Mirosław Bańko, PWN