otwarte zasoby edukacyjne

otwarte zasoby edukacyjne
5.09.2013
5.09.2013
Dzień dobry,
czy wszystkie słowa w sformułowaniu otwarte zasoby edukacyjne rozpoczynamy wielkimi literami? Tak piszą w Wikipedii. Moim zdaniem jednak należy pisać małymi: to nie jest nazwa własna, w języku polskim nie używa się wielkich liter tak często, poza tym twórcom i twórczyniom takich zasobów zależy, aby ich nazwa weszła do potocznej polszczyzny (wraz z ich jak najczęstszym wykorzystywaniem w szkołach). Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Z poważaniem,
Claudia Snochowska-Gonzalez
Z pewnością nie ma konieczności użycia wielkich liter, zresztą w niektórych innojęzycznych wersjach Wikipedii hasło to jest pisane małymi literami. Z drugiej strony nie tylko polscy wikipedyści piszą ją po polsku wielkimi literami, taką samą pisownię widać np. w polskim logo zamieszczonym na stronie Wikipedii. Wielkie litery dodają powagi desygnatowi, w pewnym sensie też instytucjonalizują go, czynią czymś wyróżnionym i jednostkowym. Można odnieść wrażenie, że Otwarte Zasoby Edukacyjne są nie mniej ważne niż Narodowy Bank Polski.
Mimo to zgadzam się z Panią: należałoby dążyć do zastąpienia tej zinstytucjonalizowanej pisowni normalną i mam nadzieję, że w miarę, jak otwarte zasoby edukacyjne (!) będą się upowszechniać, małe litery zyskają przewagę nad dużymi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego