otworzyć i zamknąć

otworzyć i zamknąć
17.05.2007
17.05.2007
„Powszechnie, choć niesłusznie zakładano, że to Polska zainscenizowała incydent graniczny”. Czy w tym zdaniu (które pochodzi z książki historycznej) nie brakuje przecinka po niesłusznie? Czy zaważyły względy estetyczne? A może w ogóle nie ma prawa się tam znajdować?
Z góry dziękuję, z dołu pozdrawiam.
Jeśli otwieramy zdanie podrzędne przecinkiem, to należy pamiętać, aby je zamknąć w taki sam sposób. W podanym przez Pana przykładzie spójnik choć, co prawda, nie wprowadza pełnego zdania, ale tego rodzaju człony zdaniopodobne podlegają tej samej regule. Słownik interpunkcyjny J. Podrackiego i A. Gałązki w haśle chociaż, choć daje nawet przykład analogiczny: „Autobus, chociaż (choć) przeładowany, jechał szybko pod górę”.
O zamykaniu przecinkiem zdania podrzędnego trzeba pamiętać zwłaszcza, gdy wprowadzamy je zaimkiem który, tu bowiem szczególnie łatwo o zamykającym przecinku zapomnieć. Oczywiście nie stawiamy zamykającego przecinka, gdy wypada on w miejscu kropki, dwukropka, wielokropka lub innego znaku interpunkcyjnego. Przecinek jest najczęściej stosowanym znakiem przestankowym, ale i najsłabszym: w sytuacjach, które ortografowie określają jako „zbieg znaków interpunkcyjnych”, przecinek zawsze ustępuje innym znakom.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego