otworzyć telewizor

 
otworzyć telewizor
13.11.2002
Czy dopuszczalne jest użycie w tekście literackim – napisanym raczej standardową polszczyzną bez odstępstw – wyrażenia: otworzyć telewizor/ radio? Mnie się to kojarzy z chirurgicznym otwieraniem korpusu, ale czy powinnam kogoś poprawiać, skoro rzecz występuje w słowniku (jakkolwiek z kwalifikatorem pot.)?
Serdeczności polonistyczne
Marianna Cielecka
Osobiście wolę włączać i wyłączać telewizor i radio niż je otwierać i zamykać. Nowy słownik poprawnej polszczyzny informuje, że w potocznej polszczyźnie telewizor można też zapalać i gasić, ale o otwieraniu ani zamykaniu telewizora nie pisze nic. W literaturze pięknej radia i telewizory rzadko się otwiera i zamyka, niemniej jednak czynią tak nawet znani autorzy, por. „(…) nie chodzili nigdy na koncerty i zamykali radio z oznakami zniecierpliwienia, gdy tylko usłyszeli zapowiedź muzyki poważnej” (S. Dygat, Jezioro Bodeńskie). W związku z tym sądzę, że jako redaktor czy też korektor (jeśli dobrze domyślam się Pani zajęcia) może Pani zwrócić autorowi uwagę, iż posługuje się on rzadkimi sformułowaniami, które wychodzą z użycia. Może autor zechce je zmienić. Ale jeśli nie – powinna Pani jego wolę uszanować.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!