otworzyć

Proszę o informację, która z poniższych form jest prawidłowa: otwarłam czy otworzyłam. Np. drzwi zostały otwarte czy otworzone? Jeśli obie formy sa poprawne, to kiedy je stosujemy?
Pozdrawiam
Hanna Maziarka
Obie formy są poprawne, różnią się tylko częstością użycia. Częściej mówi się otworzyłam niż otwarłam i częściej otwarte niż otworzone. Formy czasu przeszłego tworzone są więc zazwyczaj od tematu otworz-, a forma bezosobowa częściej od tematu otwar-.
Mirosław Bańko