ów, nie owy

Szanowni Państwo,
co językoznawcy sądzą o używaniu zaimka owy? Zawsze wydawało mi się, że prawidłowa forma to ów, podobno jednak w staropolszczyźnie forma owy także występowała. Czy w związku z tym można używać jej współcześnie jako równorzędnej z ów?
Dariusz Binek
W dawnej polszczyźnie było w użyciu słowo owy, ale w funkcji mianownika lub biernika lm, czyli takiej, jaką dziś mają słowa owi, owe, owych. Jeśli dziś ktoś mówi np. owy dzień zamiast ów dzień, to mówi błędnie, co tym bardziej rażące, że sięga po słowo „ z wyższej półki”, z wyższego rejestru.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski