Albo cudzysłów, albo dwukropek

Dzień dobry,

czy po zwrocie:

Przeszedł do historii pod nazwą

Powinien się pojawić dwukropek, a dana nazwa powinna być zapisana wielką literą i w cudzysłowie?

Pozdrawiam serdecznie!

W opisanej tu sytuacji – czyli zapowiadając określone nazwy, tytuły, terminy i inne wyrazy oraz zwroty – zazwyczaj stosujemy cudzysłów lub kursywę (w zależności od tego, co jest elementem wymienianym, lub jaką stosujemy w danym tekście konwencję). Rzadziej w omawianym tu kontekście spotyka się dwukropek. Unikamy natomiast stosowania podwójnej interpunkcji.

Adam Wolański