Bliskoznaczniki?

Czy zwrot „w wyniku zaistniałej sytuacji” i zwrot „w wyniku zdarzenia” można używać zamiennie? Czy są synonimami?

Przywołane w pytaniu wyrażenia nie są ani równoznacznikami, ani bliskoznacznikami, co nie wyklucza tego, że w pewnych kontekstach znaczeniowych mogłyby być użyte wymiennie, por. np.

  • W wyniku zdarzenia pojazd uległ uszkodzeniu.
  • W wyniku zaistniałej sytuacji pojazd uległ uszkodzeniu.

Ale już w zdaniu: Jan potrzebuje prawnika, który wie, co robić w zaistniałej sytuacji nie ma możliwości zastąpienia jednego wyrażenia drugim. Wynika to z tego, że rzeczownik sytuacja ma bardziej ogólne znaczenie niż wyraz zdarzenie.

Zdarzenie to jest coś, co się wydarzyło, zaszło, co się stało. Tymczasem sytuacja to zespół okoliczności, położenie, w jakim się ktoś znajduje, ogół warunków, w których się coś dzieje, coś się rozwija.

Adam Wolański