Całuśny

Czy Poradnia zetknęła się z przymiotnikiem całuśny, a jeśli tak, to w jakim znaczeniu?

Całuśny to słowo stosunkowo nowe w polszczyźnie (pojawiło się w ostatnim 20-leciu). Ma wiele znaczeń – wszystkie związane z pocałunkiem lub całowaniem. I tak, całuśna osoba całuje się publicznie. Jako całuśną określa się też osobę, z którą pocałunek jest albo byłby miły. Całuśna scena w filmie to scena, w której ludzie się całują – bo całuśny to też 'związany z pocałunkami i całowaniem'. Całuśny tatuaż, obraz itd. to tatuaż, obraz itd. przedstawiający usta postrzegane jako narząd do całowania. Wreszcie, całuśny jest elementem specyficznych życzeń: całuśnego dnia, całuśnego piątku itd., mających wyrażać dobre uczucia wobec odbiorcy, życzenie, by dany dzień był dla niej miły. Szczegółowy opis tego przymiotnika można znaleźć w Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski