Imię Jasiri

 

Imię Jasiri

16.10.2020

Chciałbym się dowiedzieć, dlaczego niektórych imion i nazw własnych obcego pochodzenia nie można w żaden sposób odmieniać przez przypadki w języku polskim. Dla przykładu podam imię pewnej postaci, które pochodzi z języka suahili:  Jasiri (na marginesie słowo to oznacza 'odważny'). Co powoduje, że takiego imienia nie można odmienić przez przypadki? Czy istnieje jakaś ogólna zasada, która o tym decyduje?

Gdyby się kierować wyłącznie regułami języka, to imię Jasiri należałoby odmieniać (według wzorca przymiotnikowego). O tym jednak, czy daną nazwę osobową, zwłaszcza egzotyczną, odmieniamy, decyduje często zwyczaj. Myślę, że gdyby z jakiegoś powodu imię Jasiri często pojawiało się w polskich tekstach w odmienionej postaci (która, jak wspomniałam, z systemowego punktu widzenia byłaby całkiem poprawna), to taki sposób jego używania by się utrwalił i byłby akceptowany. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by imię to odmieniać, wbrew ewentualnemu przyzwyczajeniu użytkowników języka. 

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!