Interpunkcja zamiast

Dzień dobry,

zastanawia mnie, czy słuszne jest postawienie przecinka w zdaniu:

"[...] Cieszy mnie możliwość rozpoczęcia tym zdaniem(,) zamiast uczynienia z punktu wyjścia łamanych przez cyników konwencji społecznych".

Czy w jego drugiej części mamy do czynienia z równoważnikiem zdania?

Pozdrawiam

Spójnik zamiast ma nieustaloną interpunkcję, a praktyka pisarska jest niejednolita. Warto jednak przestrzegać następujących zasad:

1) połączenie zamiast z bezokolicznikiem oddzielamy przecinkiem od reszty wypowiedzenia, por. np.

Zamiast szukać schronienia pod dachem, stał i mókł.

Zamiast się gniewać, powinna mi pani podziękować.

2) połączenia zamiast z rzeczownikiem lub wyrażeniem przyimkowym nie oddzielamy przecinkiem, por. np.

Zamiast antybiotyków wolał leki homeopatyczne.

Zamiast w prawo skręcił w lewo.

Przytoczone w pytaniu wypowiedzenie odpowiada drugiej sytuacji (uczynienie to rzeczownik), więc przecinek jest zbędny.

Adam Wolański