Interpunkcja przydawek

Czy trzy ostatnie elementy poniższego zdania powinny być rozdzielone przecinkami? Jaka reguła o tym decyduje?

„W 2020 r. do mieszkania wprowadził się jego dziadek architekt Stanisław”.

Interpunkcja przywołanego w pytaniu wypowiedzenia może być różna w zależności od tego, co uczynimy dopowiedzeniem w formie przydawki rzeczownej. Jeśli uznamy, że zestawienie dziadek architekt jest określane przez nazwę własną osobową (imię Stanisław), zdanie przyjmie formę:

  • W 2020 r. do mieszkania wprowadził się jego dziadek architekt, Stanisław.

Jeśli natomiast uznamy, że to zestawienie architekt Stanisław (imię bez nazwiska sprawia, że zdanie ma potoczny, nieco ironiczny charakter) określa podmiot dziadek, kształt interpunkcyjny zdania będzie następujący:

  • W 2020 r. do mieszkania wprowadził się jego dziadek, architekt Stanisław.

Wszystko zależy zatem od tego, co ma stanowić tzw. przydawkę dopowiadaną, która wymaga oddzielenia jej przecinkiem od reszty zdania.

Adam Wolański