Jak zwracamy się do doktora zatrudnionego na stanowisku profesora uczelni?

Jak poprawnie zwracać się do wykładowcy akademickiego w sytuacji, gdy jest to np. Dr Jan Kowalski prof. UW? Czy „Szanowny Panie Doktorze” będzie poprawną formułą, czy w tej sytuacji zwracamy się „Szanowny Panie Profesorze”? Czy tytuł profesora uczelni należy traktować tak samo jak tytuł profesora akademickiego?

Rzeczywiście, wprowadzona w 2018 r. ustawa umożliwiła, aby stanowisko profesora uczelni mógł zajmować nauczyciel akademicki mający stopień doktora. Stanowisko to nie ma – rzecz jasna – nic wspólnego z tytułem naukowym profesora. Są to dwa różne zagadnienia. Niemniej jeśli chodzi o zasady etykiety językowej, to zarówno do osoby zajmującej stanowisko profesora, jak i osoby mającej tytuł naukowy zwracamy się w jednakowy sposób: Pani Profesor, Panie Profesorze (w mowie) oraz Szanowna Pani Profesor, Szanowny Panie Profesorze (w formule powitalnej listu).

Adam Wolański