Kolor camelowy

Ostatnio w nazewnictwie odzieżowym widuję kolor camelowy. O dziwo, brak koloru elephantowego, mouse'owego, lionowego i wielu innych, a zamiast nich mamy swojsko brzmiący szary czy złocisty. Proszę o opinię na temat owej nowej nazwy koloru i jej zasadności w polszczyźnie.

Camelowy to nazwa koloru używana głównie w branży odzieżowej, zapożyczona z języka angielskiego (camel), odnosząca się do ciepłego odcienia beżu, lekko złocistego. Wyodrębnia z szerokiego pojęcia, jakim jest 'beż', dość szczegółowy zakres. Być może niektórzy woleliby, by zamiast zapożyczenia leksykalnego używać kalki semantycznej wielbłądzi, ale ona, jak wiadomo, nie występuje w uzusie.

Wiele szczegółowych nazw kolorów nawiązuje do elementów fauny i flory (por. fuksja, limonkowy, kanarkowy, kasztanowy, kawowy, orzechowy itd.), nic więc dziwnego, że pewien odcień beżu porównujemy do maści wielbłądziej.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski