Nazwa festiwalu

Szanowni Państwo,

od wczoraj w Kielcach trwa sympatyczna impreza pod nazwą – „Pociąg do literatury”. Herling Grudziński Festiwal. Moje pytanie dotyczy tej drugiej części nazwy. Oczywiście jest to „kalka” z języka angielskiego, gdzie słowo Festival występuje na końcu nazwy imprezy. Czy w takim razie, czy skoro konstrukcja jest angielska, to słowo Festiwal nie powinno występować także w angielskiej postaci – Festival?

To prawda. Jeśli twórcy nazwy festiwalu zastosowali angielską składnię, powinni być konsekwentni i angielszczyznę zastosować także w pisowni, tak jak uczynili to np. twórcy nowej nazwy dawnego Międzynarodowego Festiwalu Interwizji w Sopocie – Sopot Festival. Niestety, takich polsko-angielskich hybryd mamy sporo wśród nazw imprez festiwalowych w Polsce, por. np. Big Star Festiwal, Bydgoszcz Hit Festiwal, Sopot Hit Festiwal, Polsat SuperHit Festiwal.

Adam Wolański