Nazwiska męskie a żeńskie

Dzień dobry,

mam zagwozdkę dotyczącą odmiany nazwisk i wże u mnie w pracy, która odmian jest poprawna. Poniżej zapis nazwisk:

- Dowgiałło - dyplom dla Adama Dowgiałły? / Moniki Dowgiałło?

- Mleko - dyplom dla Adama Mleki? / Moniki Mleko?

Będę zobowiązana za udzielenie informacji w tej sprawie, ponieważ spór w pracy tęgi, a rozstrzygnąć go może tylko specjalista :)

Pozdrawiam serdecznie i pięknego dnia życzę,

Anna

Szanowna Pani,

skoro w pracy wrze (jednak nie: wże), to odpowiadam:

- dyplom dla Adama Dowgiałły, Adama Mleki,

- dyplom dla Moniki Dowgiałło, Moniki Mleko.

Nazwiska męskie zakończone na -o się odmieniają, a żeńskie już nie (z żeńskich odmieniamy tylko te, które kończą się na -a).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski